Preservation

Florida Main Street

Facebook

Florida Main Street Consultants

Main Street - National Trust for Historic Preservation
Selected Florida Consultants by Category - 2012-2015
Consultants Contact Information (Excel .xls)

Category A - LOCAL FLORIDA MAIN STREET PROGRAM'S ORGANIZATIONAL DEVELOPMENT

  • Nancy L. Brown
  • Sharlene Celaya Cannon
  • Laura Lee Corbett
  • Pauline Eaton
  • Ronald H. Frantz, Jr.
  • Thomas D. Guzman
  • Donna Ann Harris
  • Joan Jefferson
  • Kathy La Plante
  • Rochelle W. Lawandales
  • Teresa Lynch
  • Norma Ramirez de Miess
  • Raul Ocampo, Jr.
  • Jeannette Peters
  • Paula Stark

Category B - LEGAL ISSUES OF INITIATING, MANAGING A NON-PROFIT ORGANIZATION

  • Nancy L. Brown
  • Donna Ann Harris
  • Kathy LaPlante
  • Jeannette Peters

Category C - FUNDRAISING

  • Nancy L. Brown
  • Sharlene Celaya Cannon
  • Laura Lee Corbett
  • Pauline Eaton
  • Thomas D. Guzman
  • Donna Ann Harris
  • Joan Jefferson
  • Kathy La Plante
  • Rochelle W. Lawandales
  • Teresa Lynch
  • Norma Ramirez de Miess
  • Doris D. Tillman

Category D - MARKET ANALYSIS

  • Chuck D'Aprix
  • Todd J. Barman
  • Nancy L. Brown
  • Hillary Greenburg
  • John M. Jones
  • Eleanor Matthews
  • Kennedy Smith
  • G. Brian Wheeler

Category E - VISUAL MERCHANDISING, STORE DESIGN

  • Sharlene Celaya Cannon
  • Scott W. Day
  • Robert M. Feild
  • David P. Godwin
  • Joan Jefferson
  • Raul Ocampo, Jr.
  • Rick Segel

Category F - SMALL BUSINESS OPERATIONS

  • Chuck D'Aprix
  • Joan Jefferson
  • Rick Segel

Category G - BUSINESS RECRUITMENT

  • Todd J. Barman
  • Sharlene Celaya Cannon
  • Chuck D'Aprix
  • Scott W. Day
  • Hillary Greenburg
  • Joan Jefferson
  • John M. Jones
  • Teresa Lynch
  • Eleanor Matthews
  • Kennedy Smith
  • Doris D. Tillman

Category H - PROPERTY DEVELOPMENT

  • Greg A. Beliveau
  • Danny Bivins
  • Dan Burden
  • Sharlene Celaya Cannon
  • Brad Cornelius
  • Robert M. Feild
  • David P. Godwin (as it relates to site planning & design)
  • Ruth C. Hamberg (as it relates to site planning & design)
  • Andrew M. Hayes (as it relates to site planning & design)
  • Joan Jefferson
  • Robert W. Jeffrey
  • Charlie Johnson (as it relates to site planning & design)
  • John M. Jones
  • Rochelle W. Lawandales
  • Raul Ocampo, Jr.
  • Kennedy Smith
  • Keith Tianen
  • Ronald J. Treharne
  • G. Brian Wheeler

Category I - WRITING/RE-WRITING COMPREHENSIVE PLANS, ZONING CODES, OTHER REDEVELOPMENT-SUPPORTIVE ORDINANCES

  • Greg A. Beliveau
  • Danny Bivins
  • Dan Burden
  • Laura Lee Corbett
  • Virginia (Ginger) Corless
  • Brad Cornelius
  • Scott W. Day
  • Robert M. Feild
  • David P. Godwin
  • Ruth C. Hamberg
  • Andrew M. Hayes
  • Joan Jefferson
  • Robert W. Jeffrey
  • John M. Jones
  • Rochelle W. Lawandales
  • Raul Ocampo, Jr.
  • Ronald Rollins
  • Keith Tianen
  • Ronald J. Treharne
  • G. Brian Wheeler

Category J - ENTREPRENEURIAL AND BUSINESS DEVELOPMENT

  • Todd J. Barman
  • Sharlene Celaya Cannon
  • Chuck D'Aprix
  • Scott W. Day
  • Pauline Eaton
  • Hillary Greenburg
  • Joan Jefferson
  • John M. Jones
  • Eleanor Matthews
  • Norma Ramirez de Miess
  • Rick Segel
  • Kennedy Smith

Category K - PROMOTION, PUBLIC RELATIONS, AND ADVERTISING

  • Sharlene Celaya Cannon
  • Laura Lee Corbett
  • Virginia (Ginger) Corless
  • Pauline Eaton
  • Thomas D. Guzman
  • Donna Ann Harris
  • Joan Jefferson
  • Kathy La Plante
  • Teresa Lynch
  • Norma Ramirez de Miess
  • David Quinn
  • Rick Segel
  • Paula Stark
  • Doris D. Tillman
  • Kim Walsh-Phillips

Category L - DOWNTOWN/LOCAL MAIN STREET PROGRAM WEBSITE DEVELOPMENT

  • Virginia (Ginger) Corless
  • John M. Jones

Category M - SIGNAGE SYSTEM DESIGN

  • Todd J. Barman
  • Greg A. Beliveau
  • Danny Bivins
  • Dan Burden
  • Virginia (Ginger) Corless
  • Brad Cornelius
  • Scott W. Day
  • J David P. Godwin
  • Andrew M. Hayes
  • Robert W. Jeffrey
  • Charlie Johnson
  • John M. Jones
  • Raul Ocampo, Jr.
  • Ronald J. Treharne
  • G. Brian Wheeler

Category N - TRANSPORTATION PLANNING

  • Dan Burden
  • Juan S. Calderon
  • Ruth C. Hamberg (as it relates to streetscape & pedestrian ways)
  • Andrew M. Hayes (as it relates to streetscape & pedestrian ways)
  • John M. Jones
  • James G. LaRue
  • Ronald Rollins
  • Keith Tianen
  • Ronald J. Treharne
  • G. Brian Wheeler

Category O - SPECIAL EVENT MANAGEMENT

  • Sharlene Celaya Cannon
  • Pauline Eaton
  • Joan Jefferson
  • Thomas D. Guzman
  • Kathy La Plante
  • Ralph Ocampo, Jr.
  • Doris D. Tillman
  • Kim Walsh-Phillips

Category P - URBAN DESIGN

  • John R. Barrow
  • Greg A. Beliveau
  • Danny Bivins
  • Dan Burden
  • Juan S. Calderon
  • Sharlene Celaya Cannon
  • Virginia (Ginger) Corless
  • Brad Cornelius
  • Scott W. Day
  • Robert M. Feild
  • Ronald H. Frantz, Jr.
  • David P. Godwin
  • Ruth C. Hamberg
  • Andrew M. Hayes
  • Joan Jefferson
  • Robert W. Jeffrey
  • Charlie Johnson
  • John M. Jones
  • James G. LaRue
  • Rochelle W. Lawandales
  • Raul Ocampo, Jr.
  • Ronald Rollins
  • Linda D. Stevenson
  • Keith Tianen
  • Ronald J. Treharne
  • G. Brian Wheeler

Category Q - TECHNICAL ASSISTANCE IN SUPPORT OF HISTORIC PRESERVATION

  • John R. Barrow
  • Danny Bivins
  • Laura Lee Corbett
  • Virginia (Ginger) Corless
  • Scott W. Day
  • Pauline Eaton
  • Robert M. Feild
  • Ronald H. Frantz, Jr.
  • David P. Godwin
  • Thomas D. Guzman
  • Ruth C. Hamberg
  • Donna Ann Harris
  • Joan Jefferson
  • Robert W. Jeffrey
  • John M. Jones
  • James G. LaRue
  • Rochelle W. Lawandales
  • Raul Ocampo, Jr.
  • David Quinn
  • Linda D. Stevenson
  • Ronald J. Treharne